42ος Τελικός Κυπέλλου της Ε.Π.Σ. Μακεδονίας Καμπανιακός - ΑΠΕ Λαγκαδά

Με την υποστήριξη

Του Συνδέσμου Ο.Τ. Α. Νομού Θεσσαλονίκης

Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (Φο.Δ.Σ.Α.)

«Φροντίζουμε το περιβάλλον – Επενδύουμε στο μέλλον – Έργα πνοής»

Ο Καμπανιακός, ομάδα της Δ’ Εθνικής κατηγορίας για τρίτη φορά στην ιστορία του (έτος ίδρυσης 1931) και η ΑΠΕ Λαγκαδά, ομάδα Α1 Ερασιτεχνικής κατηγορίας για πέμπτη φορά στην ιστορία της (έτος ίδρυσης 1947) από την καθιέρωση του θεσμού θα τεθούν αντιμέτωπες στον 42ο τελικό του Κυπέλλου Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Μακεδονίας, που θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 27 Μαρτίου 2013 και ώρα 15.30 στο Καυτανζόγλειο Στάδιο, με την υποστήριξη του Συνδέσμου Ο.Τ. Α. Νομού Θεσσαλονίκης, Φορέας Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (Φο.Δ.Σ.Α.) «Φροντίζουμε το περιβάλλον – Επενδύουμε στο μέλλον – Έργα πνοής»

Την αναμέτρηση θα μεταδώσει απ’ ευθείας η ΕΤ 3 για 22η συνεχόμενη χρονιά.

Η ομάδα της Χαλάστρας στις δύο προηγούμενες συμμετοχές της σε τελικό δεν κατάφερε να κατακτήσει το τρόπαιο αγωνιζόμενη με αντιπάλους την περίοδο 1978 – 1979 με τους Ακρίτες Συκεών (0-1) και την περίοδο 1992 – 1993 με τον Αετό Βασιλικών (0-1).

Η ομάδα του Λαγκαδά έχει κατακτήσει το Κύπελλο Ερασιτεχνών τρεις φορές στις τέσσερις συμμετοχές της σε τελικό. Νίκησε αγωνιζόμενη με αντιπάλους την περίοδο 1981 – 1982 με τον Εθνικό Πυλαίας (1-0), την περίοδο 1991 – 1992 με τον Αχιλλέα Τριανδρίας (2-1) και την περίοδο 1996 – 1997 ξανά με τον Αχιλλέα Τριανδρίας (2-1 στην παράταση), ενώ έχασε την περίοδο 1995 – 1996 αγωνιζόμενη πάλι με τον Αχιλλέα Τριανδρίας (2-2, στα πέναλτι 3-5).

Ο Καμπανιακός για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε τον Αγροτικό Αστέρα (3-4), τον Εθνικό Μαλγάρων (1-2), το Μακεδονικό (1-2), το ΓΣ Ηλιούπολης (1-3) και στους δύο ημιτελικούς το ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας (εκτός έδρας 0-5, εντός έδρας 1-0).

Η ΑΠΕ Λαγκαδά για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε τον Ελλήσποντο Κριθιάς (0-8), τη Δόξα Περιβολακίου (1-4), τον Κεραυνό Αγίου Παύλου (1-2), τον Ολυμπιακό Κυμίνων (1-0) και στους δύο ημιτελικούς το Θερμαϊκό Θέρμης (εντός έδρας 1-2, εκτός έδρας 2-1 και στα πέναλτι 3-2).

Τον αγώνα θα διαιτητεύσει ο κ. Ιωάννης Παπαδόπουλος, ο οποίος θα έχει ως βοηθούς τον κ. Κουλά Χασάν και τον κ. Κυριάκο Μερκενίδη, ενώ χρέη 4ου διαιτητή θα εκτελέσει ο κ. Σταμάτης Μολιχιτούδης.

Παρατηρητές αγώνα ορίστηκαν οι κ. Διαμαντής Κοντός, Δημήτρης Μιδούχας και Ηλίας Κυριαζής, ενώ ιατροί αγώνα ορίστηκαν οι κ. Αχιλλέας Μπουτσιάδης, Δημήτρης Βαϊκος, Ιωάννης Πάζης και Νίκος Ξυλούρης.

Γενική είσοδος στο Στάδιο και τιμή εισιτηρίου 5,00 ευρώ.